Οι Εορταστικές εκδηλώσεις στη Νέα Επίδαυρο για την Α’ Εθνοσυνέλευση.
![](https://www.epidavrosnews.com/wp-content/uploads/2020/01/Opera-Στιγμιότυπο_2020-01-14_001742_www.youtube.com_-720x369.png)
Στον τόπο όπου μπήκαν τα θεμέλια για τη διακήρυξη της εθνικής μας ανεξαρτησίας πραγματοποιήθηκαν το πρωί εορταστικές εκδηλώσεις. Στη Νέα Επίδαυρο πριν από 198 χρόνια έγινε η Α’ Εθνοσυνέλευση των Ελλήνων όπου και ορίστηκε ο τρόπος προσωρινής λειτουργίας του νεοσύστατου ελληνικού κράτους. Την 1η Ιανουαρίου του 1822 ψηφίστηκε το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας. Σ’ αυτό το Σύνταγμα ορίστηκε και το εθνικό σύμβολο, η ελληνική σημαία.
Ο πρόεδρος της Βουλής Κωνσταντίνος Τασούλας αναφέρθηκε στους ηρωικούς αγώνες των Ελλήνων αλλά και το πως μπήκαν τα γερά θεμέλια του νεοσύστατου ελληνικού κράτους.
Ο Υφυπουργός Άμυνας Αλκιβιάδης Στεφανής αναφέρθηκε στους αγώνες των Ελλήνων αλλά και το χρέος που έχουν οι νέες γενιές για την προάσπιση της εθνικής υποθήκης.
Στις εκδηλώσεις παρευρέθηκαν ακόμη ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας, οι βουλευτές Ιωάννης Ανδριανός, Ιωάννης Γκιόλας, ο Αλέξανδρος Πουλάς και ο Δήμαρχος Επιδαύρου Αναστάσιος Χρόνης.